Tudatosabb életvezetés
Ki ne örülne annak, ha lenne valaki, aki mindig, minden helyzetben rávezetné a legjobb megoldásra? Mind a magánéletben, mind a munkahelyen eredményesebbek lehetünk, ha nem vagyunk restek olyan módszereket felhasználni, amelyekkel tudatosabban alakíthatjuk életünket. Erre fejlesztették ki többek között a coachingot.
A jelen helyzet az orvosi ló esete, az élet szinte minden területe bajban van. Most hamar megmutatkozik, milyen jól tud boldogulni valaki a magánéletében, vagy elég felkészült-e a szakmájában. Ilyenkor sokan sikertelennek érzik magukat, pedig csak nincs mellettük megfelelő támasz. Ahhoz ugyanis, hogy kihozzuk magunkból a legjobbat és elégedettek lehessünk önmagunkkal és a teljesítményünkkel, egy külső segítség könnyen átlendíthet a holtpontokon.
Sokan elhitetik magukkal, hogy mindent képesek egyedül is megoldani, minden helyzetet villámgyorsan átlátni, azonban a legtöbbször a problémák szőnyeg alá söpréséről van szó és hosszú időn át cipelik megoldatlan gondjaikat – számol be tapasztalatairól Péter Judit, aki személyi trénerként több cégvezetőt is segít a háttérből. Nem mindig nagy horderejű dolgokban vannak ügyeink, de ezek kezeletlenül eszkalálódhatnak. Ez vezethet oda, hogy az egyébként jó szakember, de sokszor elkéső munkatárs egyszer csak kirúgva találja magát, vagy az egyébként szeretnivaló, de folyton morgó férjet már a felesége is kerüli. Pedig mindezekre megvannak a már jól kidolgozott módszerek, amelyekkel mindenki megtalálhatja a maga számára kivitelezhető legjobb megoldást – az elkéső munkatársat a főnöke könnyedén ráveheti, hogy az első legyen, aki beér; a morgó férj felesége pedig a környezetére odafigyelő, kedves személlyé varázsolhatja párját.
A nagyon sikeres emberek mögött mindig ott ál egy megbízható és jó coach, miért ne lehetne ugyanazt felhasználnia bárkinek az életben? – teszi fel a kérdést a szakértő. A business-coaching és a life-coaching során alkalmazott módszerek nem sokban különböznek, csak a megoldandó helyzetek mások – az egyik a munkában, a másik a magánélet vezetésében ad támpontokat.
A magabiztos, céltudatos emberek nemcsak azért alkalmaznak coachingot, mert megtehetik, hiszen nem drága, hanem mert belátják, eredményesebb a megfelelő támaszt egy jó szakember személyében megtalálni. Az ember ugyanis társas lény, ami azt is jelenti, hogy nem képes önmagát hatékonyan menedzselni, szüksége van a környezetétől a megfelelő impulzusokra is a sikerhez. Az élet dolgaiban asszociációs gyakorlatokkal, a fontos dolgok rangsorba állításával lehet rendet vágni, a legfontosabb célokhoz vezető legjobb út a coach technikák segítségével gyorsan és eredményesen megtalálható.
Péter Judit tapasztalatai szerint azonban először mindenki fél az újtól, nem szívesen beszélnek problémáikról, saját gyengeségüknek tekintik a gondok megjelenését. Az első beszélgetés tehát a bizalmi légkör és az azt garantáló kapcsolat kialakításáról szól. Ha kialakul a közös hullámhossz, elhárulnak az akadályok az emberi, minden szempontból hatékony vezetési tanácsadás elől. A hagyományos emberi kvalitások, mint az ápolt külső, jó kommunikáció mellett ma már meghatározó az is, mennyire vagyunk nyitott gondolkodásúak, azaz hajlandóak felhasználni a rendelkezésre álló új lehetőségeket, mint például a coachingot.
Sokszor akkor is érdemes beszélgetni egy trénerrel, ha egyébként úgy tűnik, rendben mennek a dolgok. A tapasztalat szerint mindig lehet hatékonyságot növelő pontokat vagy olyan fejlődési lehetőségeket találni, amelyekre senki sem gondolt – ezek új távlatokat, hatalmas energiát adnak a munkahelyi fejlődéshez és a kiegyensúlyozott életvezetéshez.